Sastanak sa g. Nevenom Budakom

Sastanak sa g. Nevenom Budakom – Veljko Kajtazi

Sastanak savjetodavnog odbora saborskog zastupnika Veljka Kajtazija
18. srpnja 2014.
Sastanak sa predstavnicima ministarstava Vlade RH
23. srpnja 2014.

Saborski zastupnik Veljko Kajtazi, susreo se danas u prostorijama Hrvatskog Sabora sa gospodinom Nevenom Budakom, voditeljem Nacionalnog operativnog tijela za izradu strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije.

Saborski zastupnik skrenuo je pozornost da strategija predstavlja temeljni dokumenti za buduće reforme obrazovnog sustava u Republici Hrvatskoj, i da misli kako je izrazito važno da se u obzir uzmu određene preporuke vezane za romsku nacionalnu manjinu u RH.

Romska nacionalna manjina jedina je nacionalna manjina koja posjeduje vrlo važne strategije i akcijske planove za uključivanje, a veliki dio tih dokumenata posvećen je upravo obrazovanju. Uvođenje obveznog dvogodišnjeg predškolskog odgoja jedna od ključnih pretpostavki uspješnijeg školovanja pripadnika romske zajednice, stoga je vrlo pozitivno da se ta ideja i nalazi u samoj strategiji.

S obzirom da je romska nacionalna manjina ekonomski i socijalno najmanje privilegirana skupina u Hrvatskoj, te se radi o društveno najisključenijoj nacionalnoj manjini, smatram kako je potrebno provesti daljnje korake kojima bi se pomoglo Romima uključenima u obrazovni proces.

Ideja koja se već nekoliko godina pojavljuje u javnosti su dječje igraonice, u kojima bi djeca vrtićke dobi unutar naselja, nekoliko satni dnevno uz igru učila hrvatski jezik. To je uistinu hvalevrijedna ideja s obzirom da je jezik osnovna i najveća prepreka za velik broj Roma koji se uključuju u osnovnoškolski obrazovni sustav. Ove igraonice treba uskladiti sa programima MZOS.

Sljedeći veliki problem u obrazovanju Roma događa se pri upisima u srednju školu. Sadašnji model pripadnicima romske nacionalne manjine, u slučaju teških životnih uvjeta priznaje samo 1 dodatan bod pri upisu u srednje škole. Prijašnji je model osiguravao dodatnih 10% na ukupan zbroj bodova, što je u konačnici iznosilo znatno više bodova. Smatram kako je ovo smanjenje prenaglo, te je neočekivano zateklo mnogu djecu koja su se planirala upisati u srednje škole, što se ove godine i pokazalo jer imamo jako puno upita u vezi upisa u srednje škole, gdje su djeca zbog 1 boda ostala kratka na upisnim listama.

Isto tako, kako bi se stimuliralo visoko obrazovanje pripadnika romske nacionalne manjine, potrebno je osmisliti bolji sustav prava i privilegija, kako bismo što više sposobnih mladih Roma ohrabrili da upišu fakultete, te na takav način pomognu i svojoj zajednici.

Bez obzira na postojanje svih strateških dokumenata i planova, u Hrvatskoj još uvijek ne postoji nastavni plan kao ni udžbenici za nastavu priznatog romskog jezika (Romani Chib). Takvo stanje negativno utječe na učenje romskog jezika i očuvanje tradicije unutar romske zajednice.

Bitno je da Romi uče hrvatski jezik i kulturu, kako bi se što lakše uključili u društvo, međutim jako je bitno i da kao pripadnici romskog naroda uče i održavaju svoj jezik i kulturu. Bez obzira na višemjesečno apeliranje pred nadležnim situacijama do sada nismo uspjeli dobiti potrebne dozvole za izradu nastavnog programa po modelu C, kao ni za izradu udžbenika za nastavu romskog jezika.

Uskoro će Hrvatska dobiti i Studije romistike na Filozofskom fakultetu u Zagrebu o čemu već postoje i svi dokumenti i odluke, a također i Europski centar za romske jezike na istom fakultetu, što će biti jedan od najbitnijih pokazatelja da Hrvatska ulaže u izučavanje i proučavanje romskog jezika i kulture.

Svi ovi zaključci na tragu su prijedloga romskih predstavnika koji su se dan rije okupili u Zagrebu.

Na sastanku sa g. Budakom, sudjelovali su i prof. Valter Bojunčić, dekan i budući rektor Zagrebačkog sveučilišta prof. Damir Boras te prof. Gvozden Flego, a uz saborskog zastupnika sastanku su prisustvovali i predstavnici RNV, David Orlović, Bibijana Papo i Siniša Senad Musić, a također i gospodin Alen Tahiri iz Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.

 

 

Comments are closed.